ČO JE PODLAHOVÉ KÚRENIE A AKO FUNGUJE

Podlahové vykurovanie - Služby pre vás

- správne dimenzovanie podlahového kúrenia

- dodávka a odborná montáž

- vyregulovanie systému podlahového kúrenia

- záručný a pozáručný servis

podlahové kúrenie v rodinnom dome

210620103649 (Large)

podlahove kurenie rozdelovac

Podlahové kúrenie verzus radiátory

Komfort sálavého tepla, rovnomerné vykúrenie miestností a nulové vírenie prachu. Týmito slovami je možné charakterizovať podlahové kúrenie, ktoré sa teší čoraz väčšej popularite. Obzvlášť pri novostavbách.

Nielenže sa vďaka nemu zbavíte radiátorov, ale získate aj čosi navyše.
Úsporu, ktorá sa prejaví vo vašom rodinnom rozpočte. Podlahové kúrenie izby neprekuruje.

Keďže na rozdiel od radiátora má podstatne väčšiu plochu, stačí ju zohriať na teplotu, ktorú očakávate v interiéri. Podlahové kúrenie spôsobí, že najviac tepla sa sústredí pri zemi, o málo chladnejšie bude pod stropom.

Pri klasickom radiátorovom vykurovaní to býva úplne naopak. Zohriaty vzduch letí nahor a nohy zostávajú v chlade. Technológia podlahového kúrenia však so sebou nesie aj obmedzenia. Podlahu možno zohriať iba na takú teplotu, aby sa vám po nej chodilo príjemne.

Čo je dôležité pre podlahové kúrenie?

Pre podlahové kúrenie je veľmi dôležité množstvo a priemer položenej rúrky v podlahe. Čím je hustejšie, tým je podlaha rovnomernejšie prehriata a výkon podlahy je vyšší.

Od priemeru rúrky podlahového vykurovania zasa závisí pomer objemu vykurovacej vody k objemu poteru - rýchlejší nábeh, ako aj rýchlosť jej prúdenia.

Z toho vyplýva úspornejšia prevádzka - vyššia účinnosť kotlov a dlhšia životnosť materiálu, nakoľko teplota vykurovacieho média nie je vysoká.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Podlahové kúrenie je metóda vykurovania budovy tým, že podlaha sa správa ako masívny radiátor.

rozvádzač podlahové kúrenie

podlahové kúrenie Nitra

Ako funguje podlahové kúrenie?

V súčasnosti existujú dva systémy podlahového kúrenia, a to, rozvodom teplej vody (mokrý systém) alebo elektrický (suchý) systém. Keďže firma DOMOTECH dodáva a montuje mokrý systém, tak sa článok bude ďalej zaoberať len týmto systémom.

V mokrých systémoch sú rúrky podlahového kúrenia zaliate cementovým alebo anhydritovým poterom alebo vedú pod povrchom podlahy (sadrovláknité dosky, parkety, atď.).

Mokré podlahové kúrenie prenáša teplo z vody cez potrubie priamo do podlahy. Tým pádom sa ohrieva celá podlaha a rovnomerne sa vykuruje miestnosť.

Na rozdiel od radiátorov, podlahové kúrenie nemusí ohrievať miestnosti vysokou teplotou vykurovacej vody.

Teplo prenášané po podlahe sa uvoľňuje po veľkej ploche oproti relatívne malým a cieleným oblastiam radiátorov. To znamená, že systém podlahového kúrenia nemusí pracovať pri tak vysokých teplotách vody.

Typická teplota vody v potrubí systému podlahového kúrenia je 35 – 45°C (v porovnaní s približne 60°C vodou a vysokou povrchovou teplotou radiátorov), ktorá ohrieva podlahu na teplotu 25 – 28°C, čo je príjemné na chôdzušetrné k ľudskému organizmu.

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.